Latarnia Morska Rozewie

Latarnia Morska Rozewie

To najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. Dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Przylądek Rozewie to szczególny punkt polskiego wybrzeża – najdalej wysunięty na północ skrawek naszego kraju. Obecna latarnia wzniesiona została w 1821 roku. Okrągła, zwężająca się ku górze wieża została zbudowana z kamieni polnych i częściowo z cegły. Na zewnątrz wieżę otynkowano i pomalowano na biało. Nad częścią murowaną wzniesiono konstrukcję stalową (pomalowaną na czerwono), również okrągłą i zwężającą się ku górze. Całość zakończona jest szesnastokątną laterną z kopulastym dachem. Rosnące wokół latarni morskiej drzewa zaczęły w końcu przesłaniać jej światło i dlatego w 1978 roku postanowiono podwyższyć wieżę latarni poprzez wstawienie stalowego segmentu w kształcie cylindra o wysokości 8 m i średnicy 3.5 m. Latarnia morska w Rozewiu jest udostępniona dla zwiedzających, ale niestety można wejść tylko na niższą galerię, z której nie widać morza.
Opinie o latarni morskiej w Rozewiu:

  • Najpiękniejsza latarnia morska w Polsce. Prócz ładnych widoków, w środku możliwa do zwiedzenia wystawa, poświęcona tematyce marynistyki. Za każdym razem gdy wracam w to miejsce, uśmiech pojawia się na mojej twarzy.
  • Oprócz pięknych widoków możliwość zwiedzenia muzeum, co jest dodatkowym atutem tej atrakcji.
  • Warto odwiedzić. Przepiękna panorama okolicy widok aż do Władysławowa. Obok stromy klif z zejściem do morza. Muzeum.
  • W latarni zlokalizowane jest ciekawe muzeum poświęcone historii latarnictwa oraz żeglugi morskiej. Poza tym ładny widok.
  • Warto zwiedzić. Wejść na szczyt i zobaczyć mechanizm świecący oraz rozciągający się widok. Na dole również czeka szereg atrakcji. Między innymi miniatury wszystkich polskich latarni morskich oraz kawałek historii.