Latarnia Morska Jarosławiec

Latarnia Morska Jarosławiec

Latarnia ta usytuowana jest 400m od brzegu, w samym centrum miejscowości Jarosławiec. Jej budowę rozpoczęto w 1829 r. Żelazną lampę wykonał jeden z koszalińskich mistrzów kowalskich – Winneg. Okazało się jednak, że latarnia jest zbyt niska – zasłaniają ja pobliskie lasy. W roku 1835 podjęto budowę nowej, wyższej wieży, przeznaczając pierwszą na mieszkanie dla latarnika. Latarnia zbudowana została z czerwonej, glazurowanej cegły, na planie koła, każdą kondygnację podkreśla ozdobny gzyms. Na szczycie ponad trzydziestometrowej wieży znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody wewnątrz wieży. Z balkonu rozciąga się widok na morze i dwa duże przybrzeżne jeziora. W 1993 roku latarnia została wpisana do rejestru zabytków. Udostępniona jest dla zwiedzających, a z jej szczytu podziwiać można wspaniałą panoramę Jarosławca i okolicy.

Opinie o latarni morskiej w Jarosławcu:

  • Bardzo Miła Pani która sprzedają bilety. Latarnia w porównaniu do naszej w Świnoujściu malutka. Spośród latarni morskich jest najwyższa właśnie w Świnoujściu ale w Jarosławcu również piękny widok na morze
  • Wspaniały widok na morze i Jarosławiec. Wyjście łatwe. W środku wierzy latarni cały sprzęt do oświetlenia nocą w kierunku morza. Wieczorem można podziwiać jasny strumień światła.
  • Polecam, świetny widok – obowiązkowy punkt w trakcie pobytu w Jaroslawcu
  • Będąc w Jarosławcu warto odwiedzić latarnię. Widok ładny. W odróżnieniu od innych jest dość daleko od morza. Nie jest specjalnie wysoka. Mimo wszystko warto zobaczyć.
  • Pozytywne wrażenia z odwiedzenia latarni. Ładny widok. Jak na latarnię morską szeroki taras – balkon dookoła głowicy latarni . Można się wyminąć z innymi.