Latarnia Morska Świnoujście

Latarnia Morska Świnoujście

Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku latarnia, mająca wysokość 64,8m, była w ówczesnych czasach godnym podziwu osiągnięciem budowlanym i do dzisiejszych dni jest najwyższą latarnią, nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Latarnia odgrywa rolę radiolatarni i wysyła sygnał rozpoznawczy „SW” według alfabetu Morse’a. Wieża latarni zbudowana była pierwotnie z żółtej licowanej cegły i miała początkowo przekrój ośmiokątny. Żółta cegła zastosowana jako okładzina okazała się mało odporna na szczególnie ciężkie warunki atmosferyczne. W związku z tym postanowiono całkowicie wymienić okładzinę – po kilku próbach wybrano cegłę klinkierową (żółtą oraz czerwoną). Niektóre elementy gzymsu wykonano z ciosów granitowych. W tym samym czasie zmieniono przekrój wieży z ośmiokątnego na okrągły. Po remoncie przeprowadzonym na przełomie 1999 i 2000r. latarnia została udostępniona do zwiedzania.

Opinie o latarni morskiej w Świnoujściu:

  • wiadomo latarnia w Swinoujsciu najwyższa w Polsce. Warto pokonać te schody aby potem zobaczyć piekne widoki –Super super miejsce –a i forty blisko
  • Najwyższa latarnia w Pilsce. Widać na niej ząb czasu. W okolicy mase fortów po wojennych które także widać z latarni. Cena za wejścue raczej symboliczna.
  • Miejsce warte odwiedzenia. Piękny widok z góry. Alternatywa dla plażowania:-) na dole latarni ciekawe eksponaty
  • jeden z symboli miasta, najwyższa nad Bałtykiem, super widoki, nawet na to betonowe monstrum w budowie nad morzem
  • Na latarnię dotarliśmy wypożyczonymi w Świnoujściu rowerami. Polecam ten sposób. Można dojechać także autem lub autobusem miejskim. Wstęp 7 zł. Do pokonania jest ok 300 schodów, zdecydowanie warto.
  • Nie do opisania, trzeba samemu zobaczyć
  • Piękne widoki 🙂 Atrakcja dla małych i dużych.
    Bilety w bardzo przystępnej cenie i przesympatyczna Pani w kasie