Latarnia Morska Gąski

Latarnia Morska Gąski

Czerwona, okrągła wieża przed brązowo-czerwonym domem, położona jest około 112 m od brzegu morskiego. Brzeg morski jest tutaj płaski, a pobliska plaża piaszczysta. Budowa latarni rozpoczęła się w 1876 roku i trwała 2 lata. Jej wieża jest okrągła, grubość murów wynosi u dołu 2.3 m. Na szczyt latarni, zbudowanej z licowanej, ciemnoczerwonej cegły, prowadzą kręte schody wykonane z granitowych płyt. W czasie działań wojennych latarnia nie uległa zniszczeniu (z wyjątkiem mechanizmów optycznych). Po wojnie uruchomiono ją w 1948 roku. Źródłem światła jest żarówka o mocy 1500 W (jest również jedna żarówka zapasowa w automatycznym zmieniaczu), zasilana nietypowym napięciem 130 volt. W latach trzydziestych, a później w pięćdziesiątych, zaczęły pojawiać się pęknięcia w konstrukcji budowli i w związku z tym wzmocniono ją plombami i zastrzykami z cementu. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. U podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren.

Opinie o latarni morskiej w Gąskach:

  • Polecam z całego serca. Rok nad polskim morzem, bez wejścia na latarnię w Gąskach, to rok stracony 😉 Piękny widok i idealne miejsce na sesję fotograficzną 🙂
  • Gąski! Piękne miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji, nie ma tłoku na plażach. Bardzo spokojna miejscowość. Noe liczyć na imprezy tylko na wypoczynek!
  • Podobało mi się, zresztą jak wszystkie zwiedzone latarnie morskie. Każda ma swój klimat i piękne widoki.
  • Piękne miejsce do zwiedzenia, odwiedzenia. Widok z latarni urzekający, jeszcze przy pięknej pogodzie gdy widoczność jest dobra to naprawdę gorąco polecam!
  • Dla mnie najciekawsza latarnia jaką znam. Byłem tam kilka razy w odstępie kilku lat. Teraz tylko na chwilkę. Fajny wypad, super widok i już.