Latarnia Morska Gdańsk
Nowy Port

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

Jest jedną z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy. Zbudowana została w 1893, a oddana do użytku w 1894 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. Latarnia w Nowym Porcie w Gdańsku zapisała się również w historii II wojny światowej. To właśnie z jej szczytu dano sygnał dla załogi pancernika Schleswig-Holstein, by rozpoczął ostrzał Westerplatte 1 września 1939 roku. Z jednego z okien latarni z karabinu maszynowego ostrzelano załogę Westerplatte. Strzałami z działka żołnierze polscy uciszyli ten karabin, po czym do dnia dzisiejszego znajdują się ślady na murze latarnianej wieży. Zaprzestała swojej działalności wraz z uruchomieniem latarni w Porcie Północnym, została dopisana do rejestru zabytków i w 2004 roku udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się zrekonstruowana kula czasu pozwalająca regulować czas na statkach.

Opinie o Latarni Morskiej Gdańsk Nowy Port:

  • Ciekawa latarnia znajdująca się nieopodal bazy promowej w Nowym Porcie. Podobno to stąd padł pierwszy strzał z karabinu w stronę polskiej wartowni na Westerplatte 1.09.1939 roku. Obok latarni znajduje się odremontowane nabrzeże, które ściąga okolicznych mieszkańców i turystów, którzy mogą obserwować stąd wpływające statki do portu, wędkować czy usiąść na ławce.
  • Tego miejsca chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Latarnia morska jest obiektem, który można zwiedzić jedynie w kilku miejscach w Polsce, ale takiego widoku jak w Gdańsku nie widziałem nawet za granicą!
  • Wspaniały zabytek i jeszcze wspanialsze z niego widoki na Westerplatte na Gdańsk. Akurat stamtąd podziwialiśmy z chłopakiem odejście promu do Szwecji. Widać, że sami miasto Gdańsk bardzo dba o dobro narodowe i zabytki.
  • Niesamowita panorama. Zakochałam się tam w tym miejscu. Trójmiasto samo w sobie piękne, ale Gdańsk… Cudowne widoki, niesamowici ludzie i po prostu chce się tutaj zostać
  • To jest super miejsce na wycieczkę – chociaż dostać się nie jest łatwo. Pogodę tego dnia mieliśmy średnią – ale właśnie z tego powodu szukaliśmy różnych atrakcji – warto zobaczyć – tym bardziej że na wprost mamy widok na Westerplatte. Bardzo ładna ekspozycja.