Latarnia Morska Czołpino
Latarnia morska Czołpino stoi, na najwyżej zalesionej wydmie. Zbudowana została w 1874 r. Położona jest w odległości 1000 metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy. Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Niegdyś w oszklonej latarni na szczycie murowanej wieży paliła się lampa naftowa o pięciu koncentrycznych knotach. Obecnie świeci tam żarówka elektryczna światłem przerywanym w okresie co 14 sekund. Wieża latarni jest okrągła, zbudowana z czerwonej, licowanej cegły. Średnica wieży u podstawy wynosi 7 m, natomiast w górnej części – 6.2 m. Wieża zakończona jest wystającym gzymsem oraz balustradą, wewnątrz której umieszczona jest laterna. Obiekt ten posiada własne zasilanie i jest niedozorowany. W sezonie (tj. od 1 maja) jest udostępniany zwiedzającym.
Opinie o Latarni Morskiej Czołpino:
- Miejsce godne polecenia. Przepiękny widok z latarni morskiej do której trzeba zrobić krótki spacer przez Słowiński Park Narodowy schodami pod górę. Za wstęp do parku opłata 6 zł od osoby + opłata za parking + za wejście do latarni morskiej. Minus za płatne wejście do parku. Piękny widok wynagradza wszystko
- Ekstra miejsce, aby zwiedzić ja trzeba trochę pospacerować przez Słowiński Park Narodowy, który sam w sobie jest bardzo ciekawy. Sama latarnia nie jest duża ale przez to że stoi na wzniesieniu panorama jest dosyć okazała. Byłem tam tuż przed „szczytem” urlopowym i było spokojnie, cicho i mega ciekawie. Polecam wszystkim !
Przyznam rację że z cenami przesadzają ale daję plusa za piękna okolicę i piękne widoki, bo jeśli miałbym oceniać za ceny wstępu/parkingu to byłoby kiepsko 😉 - Długi spacer przez teren Słowińskiego Parku Narodowego schodami pod górę do latarni na wzniesieniu. Widok z latarni super, tablice z opisem jej historii dla ciekawych. Trasa warta zrobienia.
- Po średnio intensywnym kilometrowym spacerze i wspinaczce po schodach czeka na nas fantastyczna panorama.
- Urokliwe miejsce w środku lasu. Widać z niej bardzo dobrze wydmy, które znajdują się w pobliżu.