Latarnia Morska Kikut

Latarnia Morska Kikut

Latarnia ta położona jest na wysokim brzegu w sosnowym lesie, niedaleko miejscowości Wisełka. To okrągła wieża zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, z ciosanych kamieni polnych z dobudowanym podwyższeniem z cegły. Grubość murów przy podstawie wynosi 1.1 m, a w górnej części 0.7 m. Wieża nie jest wysoka, ale dzięki temu, że znajduje się na wysokim, klifowym brzegu o wysokości 75 metrów nad poziomem morza, uznawana jest za najwyższą latarnię polskiego wybrzeża. Okrągła laterna o pionowych szczeblinkach zakończona jest stożkowatym dachem. W kabinie optycznej umieszczony jest automat zmieniający żarówki, których do dyspozycji jest aż sześć. Jest to obiekt w pełni zautomatyzowany bez stałej obsługi na miejscu i w związku z tym nie może być udostępniany zwiedzającym. Latarnia została przebudowana i ponownie oddana do użytku w styczniu 1962 roku. Konieczność budowy tej latarni wynikła stąd, że statki żeglujące po akwenie Zatoki Pomorskiej na wschód od Świnoujścia nie znajdowały się jeszcze w zasięgu latarni Niechorze.

Opinie o Latarni Morskiej Kikut:

  • Miejsce cudowne. Warto tam pojechać przed zwiedzaniem latarni w Świnoujściu. Tam można pokazać zdjęcia – dowód, że było się na Kikucie i otrzymać pieczątkę. Jestem pod wrażeniem.
  • Najmniejsza na zachodnim wybrzeżu ale położona najwyżej na zalesionym klifie
    Niedostępna dla zwiedzających ale warto do niej podejść a potem można zejść na plażę i wejść do wody i obejrzeć szczyt latarni od strony morza
    POLECAM
  • Obiekt można obejrzeć tylko z zewnątrz, do latarni prowadzą szlaki turystyczne (czerwony i czarny) prowadzące leśnymi ścieżkami.