Latarnia Morska Darłowo
Pierwsza wzmianka o latarni morskiej w Darłowie pochodzi z 1715 roku, kiedy zarządzono ustawienie świateł po obu stronach ujścia rzeki Wieprzy. W 1885 roku zbudowana została u nasady falochronu wschodniego nieduża stacja pilotów, do której przylegała kwadratowa wieża służąca jako punkt obserwacyjny, wyposażony również w źródło światła stałego. W 1927 roku dobudowano jeszcze jedną kondygnację i nad nią laternę z białą, stalową kopułą oraz galeryjką widokową. Budynek latarni dotrwał w takim stanie do czasów dzisiejszych. Źródłem światła jest żarówka halogenowa o mocy 1000W. Latarnia morska w Darłowie jest narażona na ataki wody morskiej – zdarza się, że wzburzone fale docierają do jej budynku, przez co w zimie ściany są skute lodem. W związku z tym ściany wykonane są z cegły ceramicznej i obmurowane dodatkową warstwą cegły oraz otynkowane mieszaniną cementowo – wapienną. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.
Opinie o latarni morskiej w Darłowie:
- Z latarni morskiej w Darłówku można zobaczyć cudowną panoramę polskiej plaży i piaskowych wydm. Wybrzeże jest cudowne a morska bryza plącze się we włosach.
- Mała latarnia morska dosyć niespotykane lecz fajna my byliśmy kilka razy i na pewno wrócimy: ) a wy jak ?
- Niska ale stylowa latarnia. Położona nad sama plażą. Widoki doskonale ze względu na bliskość do morza.
- Śliczna latarnia oferująca piękny widok. Nie jest zbyt wysoka. Mimo wszystko warto zobaczyć. Można z niej podziwiać wypływające statki.
- Latarenka malutka ale warta odwiedzenia. Widok super. Cena 6zl – jest ok. Nie za duzo nie za malo. Da się wejść na samą górę z 2.5 rocznym Smykiem